دامنه یا دامین چیست ؟ domain

دامنه چیست ؟

به طور ساده نام وب سایت شما است، در دنیای شگفت انگیز اینترنت به نام انحصاری و اختصاصی هر سایت دامین یا دامنه اینترنتی گفته می شود. معنای واژه دامنه در زبان فارسی از کلمه انگلیسی Domain ( دامین ) به معنی «گستره» گرفته شده است.

اولین دامنه اینترنتی در سال 1985 با آدرس Symbolics.com به وسیله یک شرکت سیستم‌های رایانه‌ای به نام سیمبولیکس در کمبریج ماساچوست کشور آمریکا ثبت شد.
بیاید یه مثال ساده بزنیم، دامنه سایت شبکه اجتماعی فیس بوک facebook.com فقط یک آدرس به این شکل در جهان وجود دارد و از دو بخش اصلی تقسیم شده است که با یک نقطه (دات) جدا می شوند.

قسمت اول دامنه سایت فیس بوک از کلمه facebook تشکیل شده که به اصطلاح نام دامنه ( Domain Name ) گفته می شود.
قسمت دوم دامنه از com است که پسوند سایت به حساب می آید که توسط توسط موسسه ICANN استانداردسازی شده است.

نام دامنه سایت ( Domain Name ) چیست؟

ام دامنه مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس یک سایت است، این نام از ترکیب 3 الی 64 حرف ، عدد یا خط تیره « – » و (بدون فاصله) تشکیل می شود.
شما می توانید براساس نام شرکت یا برند خود یک دامنه را انتخاب و ثبت کنید، البته باید ترکیب نام دامنه و پسوند دامنه قبلا ثبت نشده باشد.
گفتنی است که بهترین انتخاب برای نام دامنه کوتاه و دارای مفهومی به زبان انگلیسی یا فارسی داشته باشد، زیرا مردم سایتهای با تلفظ آسان و دارای معنی را زودتر به خاطر می سپارند. شاید قبل از طراحی سایت و انجام امور مربوط به بهینه سازی سایت، انتخاب نام دامنه اولین گام است.

پسوند دامنه سایت ( TLD ) چیست؟

پسوند دامنه یا TLD دومین بخش یک دامین که اختصار کلمه دامنه سطح بالا، Top Level Domain است علت اینکه دامنه سطح بالا نامیده می شود بخاطر تعیین این عبارت توسط موسسه ICANN است البته در زبان فارسی بخاطر ساده تر شدن مفهوم آن از عبارت پسوند دامنه استفاده می کنیم.

انتخاب پسوند برای یک دامنه لازم و ضروری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود که توسط موسسه ICANN به رسمیت شناخته شده و به کارگزاران ثبت کننده مشاهده کنید.
پسوندها دامنه بصورت کلی به دسته زیر تقسیم می شوند:

1- پسوندهای عمومی (gTLD):

پسوندهای عمومی com, .net, .org. info. برای ثبت آن توسط عموم جامعه بدون محدودیت آزاد بود و می توانند به راحتی با ارائه مشخصات شخصی دامنه را ثبت کنند.
دامنه با پسوند com :
پرکاربردترین و معروفترین پسوند برای دامنه های اینترنتی در دنیا پسوند com . مخفف کلمه Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت‌های غیرتجاری نیز com استفاده می‌کنند که بیشتر بخاطر متداول بودن آن است.
دامنه با پسوند net:
این پسوند مخفف کلمه Network به معنی شبکه است و معمولا برای زیربناهای شبکه و شرکت های خدمات اینترنتی بکار میروند، البته بطور متداوال آدرس DNS هاست و سرورها بروی این پسوند دامنه ها ثبت می شود.
دامنه با پسوند org:
این پسوند مخفف کلمه Organizations به معنی سازمان یا تشکیلا‌ت‌ است و معمولا‌ توسط انجمن ها، NGO ها، مؤسسات، سازمان‌های غیرانتفاعی که عموماً فعالیت غیرتجاری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دامنه با پسوند info:
این پسوند مخفف کلمه information به معنی اطلاعات است که عموما برای موضوعات اطلاع رسانی و با امور اطلاع‌ رسانی عمومی کاربرد دارد.

دامنه با پسوند ir:
ir مخفف کلمه Iran به معنی ایران است، نشان دهنده یک سایت مربوط به یک سازمان داخل کشور، یک شخص ساکن ایران یا با تابعیت ایرانی است.
زمان ثبت دامنه چگونه است؟
دامنه ها را می توان به صورت حداقل یک ساله و حداکثر ده ساله ثبت نمود. همچنین در صورت پایان دوره ثبت دامنه تا 60 روز دامنه مسدود و فقط فرد ثبت کننده امکان تمدید مجدد آن را دارا است و پس از آن دامنه عمومی شده و امکان ثبت توسط عموم جامعه امکان پذیر است.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.